16.4.2026 Kolmen piirin tapaaminen
Piirin puheenjohtaja Erkki Valjakka on lähettänyt 5.3.2026 päivätyn kutsun Kolmen piirin tapaamiseen, joka pidetään torstaina 16.4.2026 Woikoski Feeling:ssä osoitteessa Nurmaankyläntie 60 Nurmaa.
Tapaamiseen on kutsuttu Etelä-Karjalan, Kymenlaakson ja Etelä-Savon senioripiirien ja yhdistysten toimihenkilöt ja jäsenet.
Tapaaminen aloitetaan klo 11.00 tervetulokahvituksella Talliravintola Hilupilttuussa. Muu ohjelma on luettavissa avaamalla alla oleva kutsukirje.
Tapaamista koskevat tiedot löytyvät myös "Tapahtumat"-valikosta.
WHD Gård Woikoski Feeling
Automuseo:
Kahvitarjoilun päätyttyä oppaan esittely johdatteli liki 40 kokoustajaa paikan historiaan ja Woikoski-yhtiön teolliseen perinteeseen sekä Palmbergien perhehistoriaan. Ainutlaatuisessa automuseossa kuultiin mielenkiintoisia tarinoita, jotka liittyivät jokaisen kolmenkymmenen viiden auton historiaan. Mukaan mahtui niin huippuajoneuvoja kuin kilpa-autojakin.
Talliravintolan lounas:
Kokousväki kokoontui Hilupilttuuseen maistuvalle buffet-lounaalle, jonka aikana museokokemuksia kerrattiin vielä pöydän ääressä.
Kolmen piirin kokous:
Kokous aloitettiin Liittokokousasioilla sopimalla ensin matkoista yms. rutiiniasioista. Paikalla olleista piireistä Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan piirien edustajat, jotka olivat ehdolla liittovaltuuston varapuheenjohtajaksi ja liittohallituksen puheenjohtajaksi käyttivät puheenvuoronsa esittäytyen samalla näin kokousedustajille.
Kokouksen lopuksi piirien puheenjohtajat kertoivat piiriensä ajankohtaiset kuulumiset samoin kuin suurimpien yhdistysten puheenjohtajat antoivat vinkkejä jäsenhankintaan. Digikoulutukseen liittyvä keskustelu jakoi mielipiteitä, mutta uusien toimihenkilöiden rekrytoinnissa ja jäsenhankinnasaa huoli oli yhteinen.
Kaiken kaikkiaan käyty keskustelu, osin vuolaanakin, oli rakentavaa.
